AndroidEvim Forum AndroidEvim Forum Facebook Fan Page Twitter Official Page Youtube Official Page TR Dil En Dil


 1. #1
  MaxiGamer
  Adventurous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  K. Tarihi 
  10 Eylül 2009
  Nerden
  düştüm buraya ^^
  Konular 
  13
  Mesajlar  
  436
  Edilen Teşekkür 
   612
   Alınan Teşekkür  :  1,062
  R. Hali
  Adventurous's: Hacker

  Çok Kolay İlizyon Numaraları

  Yapılışı çok kolay olan bazı ilizyon numaralarını paylaşmak istiyorum. Başlıklar halinde veriyorum.


  1. Sihirli Kartlar


  İlk olarak size ilgi çeken ve çevrenizdeki insanları hayrete düşüreceğiniz bir illüzyon anlatacağım. Öncelikle aşağıda gördüğünüz 6 tabloyu, bir kağıda ve ya kartona aynen geçirin. Sonra bir arkadaşınıza 1 ile 63 arasında bir sayı tutmasını söyleyin. Siz, aşağıdaki kartları tek tek göstererek tuttuğu sayının hangi kartlarda olduğunu sorun. Son kartı da gösterdiğinde tuttuğu sayıyı hemen bilin. İşin sırrı aşağıda:
  Tutulan sayı, hangi kartlarda varsa o kartların ilk rakamları (sol üst köşe) toplamı, tutulan sayıdır. Meselâ:
  Tutulan sayı 38 olsun. Hangi kartlarda var? Turkuaz, yeşil ve lâcivert olanlarda. Pekiyi bu kartların ilk rakamları neler?:

  Turkuaz : 2

  Yeşil : 4

  Lâcivert : 32


  toplamları: 2
  + 4
  + 32
  = 38

  Numaranıza biraz daha gizem katabilirsiniz:

  İlk rakamlar, dikkat ettiğiniz gibi 1, 2, 4, 8, 16, 32. (2'nin üsleri veya her sayı bir öncekinin iki katı). Bunu da bildiğinize göre kartların sırasını karıştırmadığınız sürece kartlara bakmadan da tutulan sayıyı bilebilirsiniz.

  İşte tablo:


  2. Sayıyı Bul:


  Yine bir arkadaşınıza 'üç' basamaklı ve rakamları birbirinden farklı bir sayı yazmasını isteyin. Sonra bu sayının tersini (yani sayı 'abc' ise 'cba') yazmasını söyleyin. Büyük olandan küçük olanı çıkarmasını da isteyin. Size sadece sonucun birler basamağını söylesin. Siz de sonucu bilin!

  Şöyle ki: Ortadaki rakam her zaman '9' dur. Birler basamağı kaç ise, yüzler basamağı da dokuza tamamlayan sayıdır. Bir örnek verelim:

  Arkadaşımız 437 sayısını yazmış olsun. Tersi: 734. Büyük olandan küçüğü çıkaralım.

  734-437=297

  Arkadaşımız bize sadece '7' yi söyledi ve biz de yüzler basamağının '2' olduğunu anladık. (2+7=9)

  3. İskambil Oyunu:  52'lik bir iskambil destesini bir arkadaşınıza iyice karıştırması için verin. Sonra kağıtları alıp üstten (kapalı taraftan) sıra ile üst üste sayarak yarısına kadar (26) açın. Sonra yirmi altı kağıdı, sırasını bozmadan destenin en altına koyun. Üstten bir kağıt açın. O kağıt '10' dan küçükse 10'a tamamlayacak kadar kağıdı, kapalı olarak altına doğru koyun. ( 3 çıktı ise 7 adet; 9 çıktı ise 1 adet; 10 çıktı ise hiç. Semboller önemli değil. Resimliler de 10 sayı) Bunu iki kere daha yapın. Sonra açıkta kalan üç kağıdın sayı değeri toplamını hesaplayın. Toplamı kadar kağıdı, destenin üstünden sayın. Toplama geldiğinizde o kağıdı açmadan kağıdı bilin!

  Bir misal verelim:
  26 kağıt saydıktan sonra ilk açtığımız kağıt, '6' olsun. Altına doğru 4 adet kağıt daha, kapalı olarak koyuyoruz. İkinci kağıdı açıyoruz. O da 'vale' olsun. Sayı değeri 'on' olduğu için hiç kağıt koymuyoruz. Üçüncü kağıt ta '2' olsun. altına 8 adet kağıt koyuyoruz. Şimdi açık olan kağıtların değerini bulalım:

  6+10+2=18

  O halde Üstten açacağım 18.ci kağıt sinek beşlidir!(meselâ)

  İşin sırrına gelince...
  Bu kağıt, açık olarak saydığımız yirmi altı kağıdın 7. sidir. Bu her zaman böyledir. Demek ki yirmi altı kağıt sayarken yedinciyi hiç unutmayacağız. Sonraki işlemler ne olursa olsun! Bu arada yukarıdaki işlemde yedinci kağıt, 'sinek beşli' imiş

  4.Patlamayan Balon:

  İllüzyonistlerin klasik numarası olan patlamayan balon, aslında çok basit bir numara. Balonun şiş geçirilecek yerlerine birer şeffaf bant yapıştırılırsa tabi ki patlamaz Yalnız hava kaçırmaya başlayan balonu hemen numara biter bitmez patlatıp sırrımızı gizlememiz lâzım.


  5.İlginç Bir Pusula:  Aşağıdaki pusulayı(düzgün sekizgen) bir kartona çizin. İkinci şekil, ilk şeklin tam arkası.
  Resim:


  Yukarıda da belirttiğim gibi bu iki şekil tek parça; yani sırt sırta. Şimdi ilginç bir gösteriye başlıyoruz:

  1- Önce şekli A ekseni etrafında yavaş yavaş döndürüyoruz. Ne gördük? Ben söyleyeyim: Yukarıdaki şeklin aynısını
  2- Şimdi B ekseni etrafında döndürelim. Bu sefer görülen şu: Kırmızı ok sol-üst köşeyi(kuzey-batı da diyebiliriz) gösterirken mavi ok ise tam ters istikameti, yani sağ-alt köşeyi gösterir(güney-doğu).
  3- Şimdi de C ekseni etrafında döndürelim. Bu sefer daha ilginç bir görüntü ortaya çıktı. Her iki ok da aynı yönü gösteriyor!
  Not: Eksenler, kırmızı oklu yüze göre ayarlanıyor.

  6.Bumerang:


  Bumerangı herkes bilir. Bilmeyenlere hatırlatalım; hani şu Avustralya yerlilerinin(aborijinler) ağaçtan yaptıkları av silahı. En büyük özelliği ise atıldığı noktaya geri gelmesi. Basit bir bumerang yapalım. Aşağıdaki şekli bir kartondan kesebilirsiniz:


  Yapmamız gereken, A noktasından tutup a noktasına ok yönünde vurmak.( Fiske olarak), veya B'den tutup b'ye vurmak. Bumerangın yere paralel durması iyi olur. Birkaç denemeden sonra bumerangınız size geri gelecektir. (Şekilde kenar uzunlukları birbirine eşit ve dik açılı)

  7. Moebius Şeridi


  Möbius şeridi, ilginç cisimlerden biridir. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi bir kağıt şeridi halka şeklinde uçlarından birbirine yapıştıralım (Üstte):  Altında ise aynı şeridin, bir ucunu (mesela a noktasında) 180° çevirerek oluşturduğumuz hali görülüyor. Alttaki şekil, belki inanmayacaksınız ama "tek yüzlü" bir şekil. İsterseniz deneyebilirsiniz. Şöyle ki:

  Bir kalemle şerit boyunca -kalemi kaldırmadan- çizgi çizin. Başladığınız noktaya döneceksiniz. Veya bir makasla şeridin tam ortasında bir delik açın ve şerit boyunca kesin. Büyük bir halka ile karşılaşacaksınız.

  Son olarak: Bir üçüncü şerit daha oluşturun ve bu sefer iki kere döndürerek (360°) yapıştırın. Yukarıdaki işlemi tekrarladığınızda daha da ilginç bir şeyle karşılaşacaksınız ¿?

  Alıntıdır!..

 2. #2
  MaxiGamer
  Rastababa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  K. Tarihi 
  17 Temmuz 2012
  Konular 
  1
  Mesajlar  
  5
  Edilen Teşekkür 
   0
   Alınan Teşekkür  :  0

  paylaşım için teşekkürler

 3. #3
  MaxiGamer
  Emir Arda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  K. Tarihi 
  17 Kasım 2013
  Oyun
  Metin2 Osmanlı
  Konular 
  0
  Mesajlar  
  1
  Edilen Teşekkür 
   0
   Alınan Teşekkür  :  0

  1. için saolun telapati oyunu

 4. #4
  MaxiGamer
  ilizyon burda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  K. Tarihi 
  29 Ocak 2016
  Konular 
  0
  Mesajlar  
  1
  Edilen Teşekkür 
   0
   Alınan Teşekkür  :  0

  paylaşım için teşekkürler


Benzer Konular

 1. B5e çıkmanın en kolay yolu
  Konuyu Açan: ilkera94, Forum: MaxiGame Arşiv.
  Cevaplar: 38
  Son Mesaj : 08 Temmuz 2012, 01:11
 2. En Kolay 12 Soru
  Konuyu Açan: OrioN, Forum: Beyin Fırtınası.
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj : 28 Mart 2012, 21:09
 3. Kolay bir soru
  Konuyu Açan: ReturnOfLegend, Forum: Beyin Fırtınası.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 18 Nisan 2011, 16:27

Bu Konu İçin Etiketler